HUNDEADFÆRDSKONSULENTER
 

DcH har et net af cirka 80 frivillige og veluddannede hundeadfærdskonsulenter. Alle aktive hundeadfærdskonsulenter har et ID-kort med påført årstal. Ved hundeadfærdskonsulenterne kan du få råd og vejledning om forskellige adfærdsproblemer, du kan have med din hund, hjælp til valg af hvalp m.m.

Det er gratis at henvende sig til en DcH’s Hundeadfærdskonsulent, dette tilbud gælder alle, såvel DcH medlemmer som ikke medlemmer.

Hvis problemet ikke kan løses pr. telefon, så kan du også få besøg af en hundeadfærdskonsulent i hjemmet. Du skal da blot betale hundeadfærdskonsulentens kørselsudgifter, efter statens takst.

Find en hundeadfærdskonsulent i oversigten her:
 
 
Kreds 1 - Nordjylland 
 
By
 
Navn
 
Telefonnummer
 
Lokalforening
 
Frederikshavn
 
Frederikshavn 
 
Hadsund 
 
Hobro 
 
Nørresundby 
 
Nørresundby 
 
Ranum 
 
Skagen 
 
Thisted 
 
Thyholm 
 
Hurup 
 
Frederikshavn 
 
Brønderslev 
Brian Morgen                             
 
Patricia Bernhardsen
 
Anne Sofie Helene Raarup 
 
Kaj Pedersen 
 
Annette Pedersen 
 
Trine Soelberg 
 
Susan Larsen Ravn 
 
Jimmy Romanowski 
 
Johannes Christensen 
 
Leo Skibbild Jepsen 
 
Rikke Johannesen (Aspirant)
 
Karina Rind Jensen (Aspirant) 
 
Lotte Friis Thomsen (Aspirant) 
28 95 21 81          
 
42 67 62 62  
 
51 29 08 74 
 
28 56 75 20 
 
40 60 77 30 
 
98 17 96 67 
 
21 75 06 12 
 
22 67 57 96 
 
23 11 01 84 
 
61 66 19 91 
 
29 84 34 03 
 
21 76 39 82 
 
51 27 76 17 
DcH Frederikshavn
 
DcH Frederikshavn 
 
DcH Hadsund 
 
DcH Hobro 
 
DcH Lindholm 
 
DcH Aalborg 
 
DcH Løgstør 
 
DcH Skagen 
 
DcH Thisted 
 
DcH Thyholm 
 
DcH Sydthy 
 
DcH Frederikshavn 
 
DcH Brønderslev 
 
 
 
Kreds 2 - Midt- og Vestjylland 
 
By
 
Navn
 
Telefonnummer  Lokalforening
Brande          
 
Herning 
 
Silkeborg 
 
Stoholm 
 
Vinderup
Helle B. Troelsen                 
 
Gitte Madsen 
 
Anni Gerdsen 
 
Carsten Retoft 
 
Heidi Frölich 
30 27 74 00  
 
28 30 99 19 
 
27 82 35 81  
 
22 37 26 67 
 
24 26 59 35  
DcH Herning          
  
DcH Herning 
 
DcH Silkeborg 
 
DcH Skive
 
DcH Holstebro 
  
 
 
Kreds 3 - Østjylland 
 
By
 
Navn 
 
Telefonnummer 
 
Lokalforening 
 
Gjerlev          
 
Grenaa 
 
Harlev 
 
Tilst 
 
Tjele 
 
Viborg 
 
Viby 
 
Lystrup 
Anette Barksman
 
Christina Johanne Petersen 
 
Karin Lykke 
 
Anne Wedel 
 
Bent Josefsen 
 
Sanne Johansen
 
Hanne Henriksen 
 
Susanne Hansen (Aspirant)
20 22 40 16
 
50 90 25 00 
 
20 15 90 09  
 
 
 
22 60 60 30 
 
20 46 16 04 
 
23 83 43 70 
 
40 86 06 05 
DcH Nørhald 
 
DcH Grenaa 
 
DcH Harlev 
 
DcH Skanderborg
 
DcH Bjerringbro 
 
DcH Viborg 
 
DcH Harlev 
 
DcH Kaløvig 
 
 
 
Kreds 4 - Sønderjylland
 
By
 
Navn
 
Telefonnummer 
 
Lokalforening 
 
Billum
 
Oksbøl 
 
Sommersted 
 
Esbjerg V
 
Nordborg
 
Ribe
 
Rødding 
 
Skærbæk
 
Toftlund
 
Varde 
 
Tønder 
Arne Andersen                      
 
Lissi Knudsen 
 
Heidi R. Hansen 
 
Brian Klaris
 
Dorthe Sibbesen
 
Jette Olesen
 
Frede Pedersen 
 
Annette Höft
 
Metine J. Kristiansen
 
Flemming Jensen 
 
Sølvi Helle (Aspirant) 
75 25 88 40 
 
24 41 29 13 
 
60 56 12 31 
 
20 40 81 96
 
22 11 76 89
 
51 24 23 84
 
61 38 69 96 
 
31 50 07 75
 
53 21 55 06
 
23 41 81 84 
 
23 72 30 22  
DcH Esbjerg 
 
DcH Blåvandshuk 
 
DcH Christiansfeld 
 
DcH Esbjerg
 
DcH Nordals
 
DcH Bramming
 
DcH Vojens 
 
DcH Ribe
 
DcH Løgumkloster
 
DcH Varde 
 
DcH Tønder 
 
 
 
Kreds 5 - Fyn 
 
By
 
Navn 
 
Telefonnummer 
 
Lokalforening 
 
Blommenslyst          
 
Ryslinge
 
Svendborg
 
Søndersø 
 
Glamsbjerg
 
Odense N 
 
Søndersø 
Tina Kristensen                                            
 
Janna Juhler
 
Dorthe Larsen
 
Susan Aino Kjær
 
Inger-Marie Bitsch Antonsen (Aspirant) 
 
Karin Sørensen (Aspirant) 
 
Dorte Fredtoft Olesen (Aspirant) 
23 66 43 84                      
 
22 17 65 32
 
60 19 40 28
 
40 58 54 66 
 
24 23 25 44 
 
22 10 41 11 
 
22 51 94 72 
DcH Odense                          
 
DcH Svendborg
 
DcH Svendborg
 
DcH Brenderup 
 
DcH Vestfyn 
 
DcH Odense 
 
DcH Brenderup 
 
 
 
Kreds 6 - Sjælland og Bornholm 
 
By
 
Navn
 
Telefonnummer
 
Lokalforening 
 
Faxe 
 
Fårevejle
 
Gilleleje
 
Hårlev
 
Humlebæk 
 
Lundby
 
Nakskov
 
Nykøbing Sjælland
 
Roskilde
 
Slagelse 
 
Snekkersten
 
Svinninge
 
Tune
 
Tølløse
 
Vordingborg 
 
Idestrup 
 
Slangerup 
Joan Andersen 
 
Lars Foglmann
 
Lisbeth Faurby Falkenberg
 
Randi Sarka
 
Lene Bentzen 
 
Birthe Jonasen
 
Gitte Balsfeldt
 
Ole Alex Pedersen
 
Lars Norman Nielsen
 
Michael Skou 
 
Anette Knudsen
 
Christa Juhl
 
Karin Sørensen
 
Jan Nygaard Jørgensen
 
Ulla Vest 
 
Inger Jensen (Aspirant) 
 
Kia Berlick (Aspirant) 
26 14 13 63 
 
51 82 28 90
 
29 41 69 51
 
40 87 48 06
 
 
 
25 79 27 55
 
61 68 52 63
 
91 52 98 00
 
22 54 38 43
 
20 95 55 59 
 
60 14 30 58
 
22 89 91 04
 
25 72 32 26
 
 
55 37 47 87 
 
21 26 11 36 
 
kiab.dch@gmail.com 
DcH Haslev 
 
DcH Odsherred
 
DcH Hørsholm/Karlebo
 
DcH Herfølge
 
DcH Humlebæk 
 
DcH Vordingborg
 
DcH Vestlolland
 
DcH Odsherred
 
DcH Køge
 
DcH Skælskør 
 
DcH Helsingør
 
DcH Holbæk
 
DcH Køge
 
DcH Roskilde
 
DcH Vordingborg 
 
DcH Guldborgsund 
 
DcH Frederikssund 
 
 
 

Nyheder

Sponsorer